KCEZ w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka „Znamię! Znam je?”

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów tylko w 2018 roku zanotowano około 165 tysięcy nowych rozpoznań nowotworów złośliwych, w tym prawie 3 700 czerniaków skóry. Co więcej, codziennie z powodu czerniaka umiera czterech mieszkańców Polski. Co 10 lat liczba chorych na czerniaka podwaja się, co wprost wynika ze zmiany naszych zachowań: nadmiernego korzystania ze słońca bez właściwej ochrony przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym oraz nieodpowiedzialnego opalania się w solarium. Zatem stałe pogłębianie wiedzy na temat czerniaka jest tak istotne.

Uczniowie KCEZ potrafią już twierdząco odpowiedzieć na pytanie postawione w sloganie programu profilaktyki czerniaka: „Znamię! Znam je?” Nasza szkoła przyczyniła się do podniesienia poziomu wiedzy na temat tego niezwykle agresywnego nowotworu. Uczniowie wzięli udział w zajęciach, na których poznali zasady profilaktyki czerniaka, zdobyli umiejętność samobadania skóry oraz różnicowania zmian na podstawie ABCDE (tzw. czerniakowego abecadła). Lekcje przeprowadzono z wykorzystaniem materiałów udostępnionych przez organizatora Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Czerniaka (edycja 2021/2022) - Narodowy Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej -Curie w Warszawie.