Wycieczka do oczyszczalni ścieków GIGABLOK

We wtorek 18.10.2016 r. uczniowie klasy 1 A (TB) gościli w katowickiej oczyszczalni ścieków GIGABLOK. Na początku uczniowie obejrzeli krótki film mówiący o zamkniętym obiegu wody – od źródła do oczyszczalni ścieków i dalej do rzeki, a następnie z przewodnikiem – pracownikiem oczyszczalni zapoznali się z kolejnymi etapami oczyszczania: mechaniczno – biologiczno – chemicznym.

Tylko w jednej części na terenie oczyszczalni panowały odczuwalne, niekorzystne warunki „zapachowe”. Osady powstałe w wyniku oczyszczania zostają później wykorzystane jako nawóz dla upraw przeznaczonych na cele przemysłowe, np. do produkcji biopaliwa, a oczyszczona woda trafia do rzeki Rawy. Była to bardzo ciekawa wycieczka, dająca dużo do myślenia – jak ludzie gospodarują dostępną wodą.