100 lat temu na Śląsku!

W dniu 17. 12. 2019 r. uczniowie klasy 1 BT i 2 a BSIS uczestniczyli w lekcji historii: Fenomen Powstań Śląskich – przyczyny, przebieg i skutki powstań śląskich z uwzględnieniem roli Mysłowic w Muzeum Miasta Mysłowice.

Lata 1918 – 1921 były okresem bardzo burzliwym w dziejach Górnego Śląska. I Powstanie Śląskie zaczęło się właśnie w Mysłowicach.  Uczniowie dowiedzieli się o tych istotnych faktach oglądając pamiątki po powstańcach na ekspozycji stałej: autentyczne zdjęcia, dokumenty oraz odznaczenia nadane powstańcom.

Dodatkowo mogli zapoznać się z ofertą specjalną z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaną przez Centralne Muzeum Pożarnictwa dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej pod tytułem: Droga do niepodległości – oferta wystawiennicza dla jednostek PSP. Warto zaznaczyć, iż CMP w Mysłowicach od 2006 roku znajduje się na szlaku Zabytków Techniki województwa śląskiego. Jest największą tego typu placówką w Polsce i jedną z największych w Europie- posiada ponad 4 tysiące eksponatów z dorobku i dziedzictwa polskiego pożarnictwa.

Szczególne podziękowania dla Pracowników MMM i CMP oraz rodziców- Państwa Honoraty i Janusza Drozdzowskich za organizację wyjścia, oprowadzenie po muzeach i pomoc w wykonaniu fotografii konkursowej.

Dziękujemy!