#Szkoła pamięta!

„Bohaterowie nie umierają. Żyją wiecznie w sercach i umysłach tych, którzy podążają ich śladem” (Emily Potter).

1 i 2 listopada – w Dniu Wszystkich Świętych i Dniu Zadusznym, udawaliśmy się na cmentarze, by uczcić pamięć bliskich, znajomych i bohaterów. W tym roku jest to niemożliwe, ale nadal jest to czas refleksji nad życiem, nad śmiercią i przemijaniem.

Każdy naród i region ma swoich bohaterów, których czci przez wieki, kultywując pamięć i tradycję poprzez stawianie im pomników. Wśród nich są miejsca, którymi opiekujemy się w ramach opieki nad zabytkiem: Pomnik poświęcony poległym w czasie II wojny światowej (Pl. Żołnierzy Września) i Pomnik Nieznanego Żołnierza Polskiego i Powstańca Śląskiego w Katowicach.

To symbole świadczą o naszej narodowej tożsamości! Niech pamięć o bohaterach, którzy oddali życie za Ojczyznę, będzie zawsze żywa, niech refleksja w tych trudnych czasach, a nie gesty, przybliży atmosferę i nastrój święta oraz skłonił do przemyśleń na temat przemijania. Niech nieustannie palą się znicze w naszych sercach i pamięci, które pokazują, iż nie zapomnieliśmy o tych, którzy na pamięć zasłużyli.

O Polsce i Polakach, o Śląsku i Ślązakach najwięcej mówi ich historia- dramatyczna, dumna, pełna nieszczęść, ale i wzniosłych chwil. Na mapie naszego regionu odnajdujemy także bardzo wiele miejsc, które przypominają nam o walkach o niepodległość. Z okazji 100. rocznicy wybuchu II Powstania Śląskiego, akcji opieki nad pomnikiem- zabytkiem i akcji szkoła pamięta, zapraszamy do obejrzenia wspomnień z poprzednich lat.

Zapal znicz, rozpal prawdziwy ogień w sercach i umysłach, a przekonasz się, że tam bohaterowie żyją wiecznie!