Wycieczka klasy 2 ap Szkoły Branżowej cz. 1

W piątek 28 maja 2021 r. uczniowie klasy 2 ap BS1S uczestniczyli w wycieczce integracyjnej, która objęła 3 aspekty:

1. Pogłębienie wiedzy o Katowicach i regionie,
2. Nowoczesne podejście do budownictwa oraz
3. Rekreację i wypoczynek.

Katowice chyba wszystkim kojarzą się ze Spodkiem przy Rondzie- i tu rozpoczęliśmy naszą wycieczkę. Kultowy już obiekt ma się całkiem nieźle (a wieczorową porą jest pięknie oświetlony). Obok Spodka znajduje się Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które obecnie pełniło funkcję szpitala tymczasowego oraz punktu szczepień.(Tutaj młodzież mogła zobaczyć jak wygląda mycie elewacji i jedna z figurek Szlaku Śląskiej Godki - Bebok). MCK posiada zielony dach i tarasy, z których można podziwiać panoramę Katowic. Obok tych dwóch obiektów powstaje kolejny wysokościowiec: KTW- kompleks biurowy (w miejscu starego wieżowca DOKP, który też przez lata nieodłącznie wiązał się z tym miejscem). Żelbet i szkło to obecnie dominujące materiały budowlane. (Mogliśmy zaobserwować pracę żurawia, windy, zwrócić uwagę na zagospodarowanie placu budowy.) Kolejnym punktem naszej wycieczki było Muzeum Śląskie z wieżą „Warszawa” – połączenie tradycji i nowoczesności. Obiekty np. stolarni, łaźni znalazły nowe zastosowanie z funkcjami służącymi społeczeństwu. Z Katowicami, z przeszłością nieodłącznie wiąże się Pomnik Powstańców Śląskich - 3 skrzydła symbolizujące Powstania Śląskie. I jeszcze Rynek (miejsce różnych imprez - w tym momencie był Targ Staroci) z Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego – miejscem szerzenia kultury, tradycji śląskiej, z bogatym repertuarem nawiązującym m.in. do życia i pracy Ślązaków. Była też chwila na wypoczynek pod palmami nad Rawą i spotkanie z Zombi przed Dworcem PKP. I to byłoby na tyle w relacji z pierwszej (historycznej) części naszej wycieczki.