„Wspieramy kolczastych przyjaciół”

10 listopada obchodzimy „Dzień Jeża” – święto znanego wszystkim, sympatycznego ssaka. To dobra okazja, żeby sfinalizować nasz projekt „Wspieramy kolczastych przyjaciół”.
Niestety od lat 90. obserwuje się spadek liczebności jeży o ponad 40 procent. Jeże giną podczas wypalania traw, w wyniku przesadnej dbałości o czystość terenów zielonych - częste koszenie, przycinanie krzewów, usuwanie martwych liści i gałęzi oraz od preparatów biobójczych. Natomiast jeże to bardzo pożyteczne zwierzęta – w ekologiczny sposób zmniejszają ilość szkodników, są naszymi sprzymierzeńcami w walce ze ślimakami i małymi gryzoniami.
Jesień jest szczególnie trudnym okresem dla tych sympatycznych zwierząt, które właśnie teraz szukają bezpiecznego miejsca do spędzenia, w stanie hibernacji, całej zimy.
Młodzież KCEZ zadba o to, by otoczenie szkoły stało się miejscem bardziej przyjaznym dla jeży. Usypiemy dla tych zwierząt kopce z opadłych liści i suchych gałęzi. Ponadto wykonamy domki dla jeży, które będą stanowiły przytulne schronienie i ułatwią tym zwierzętom przezimowanie. Już zrealizowaliśmy pierwszy etap projektu. Uczniowie technikum budowlanego, pod fachowym kierunkiem pana Marka Słupińskiego, w ramach zajęć warsztatowych, wykonali 2 takie domki. Warto zaznaczyć, że do ich wykonania zużyto materiały z recyclingu.