Wigilijny Wolontariat

Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas. Spędzamy go z Rodziną przy Wigilijnym stole i w kolejne dni z najbliższymi nam osobami. Jednak nie wszyscy ludzie mają taką możliwość. Dla osób samotnych organizowane są spotkania Wigilijne przez różne organizacje czy fundacje. Jedną z takich inicjatyw jest Wigilia dla Samotnych organizowana przez Fundację Wolne Miejsce, gdzie również z naszej szkoły udzielają się wolontariusze.

Zakres prac jest bardzo szeroki: począwszy od rozpropagowania wydarzenia - rozwieszanie plakatów, poprzez wykonanie stroików na świąteczne stoły (ok. 40 dzięki zaangażowaniu kl. 1 C i pani Agnieszki P. – zgodnie oceniono, że były najładniejsze i znalazły miejsce na stołach ustawionych najbliżej sceny), przez pomoc w dekorowaniu sali – a była to sala w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przygotowywana na 2500 gości czy też poprzez prace w kuchni przy przygotowywaniu potraw. Uroczystość poprzedzały spotkania wolontariuszy gdzie dokonano podziału na poszczególne sekcje: organizacyjną, dekoracyjną, kuchenną, kelnerską, ochronę itd. Każdy z wolontariuszy mógł zapisać się do odpowiedniego dla niego działu. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi uroczystość nabrała odpowiedniego, doniosłego charakteru. Była sztuka przygotowana specjalnie na tę okoliczność, śpiewał chór, była stajenka. Były życzenia dla wszystkich zgromadzonych i oczywiście dużo przygotowanych potraw i ciast. Od strony wizualnej było przestrzenne a jednocześnie kameralnie, czysto i elegancko. W ocenie przybyłych gości najładniej z dotychczas organizowanych Wigilii na przestrzeni kilku ostatnich lat. Nie bez znaczenia są również odczucia „nowych Wolontariuszy” – określali swój udział jako nowe doświadczenie, lekcję życia i nawet stwierdzali, że szkoda, że tak późno się zdecydowali na uczestnictwo w tej formie Wolontariatu a już na pewno wezmą udział w przygotowaniach kolejnych uroczystości znacznie wcześniej. Bo przecież bezinteresowne pomaganie ma sens, daje radość i zadowolenie.