KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Różności

Śladami I Powstania śląskiego….

24 września 2019r. klasa 4C TPM w poszukiwaniu śladów historii odbyła podróz w czasie po jednej z dzielnic Katowic- Nikiszowcu (niem. Nickischschacht, śl. Ńikisz).

Początkowo było to osiedle robotnicze dla górników kopalni "Giesche" wybudowane na terenie obszaru dworskiego Gieschewald (Giszowiec) w latach 1908-1918 z inicjatywy koncernu górniczo-hutniczego Georg von Gisches Erben.
Na terenie osiedla podczas powstań śląskich (1919-1920) toczyły się zacięte walki o przyłączenie terenów Górnego Śląska do Polski.

Szczegolnie uwidoczniło się to podczas pierwszego powstania. Po zakończeniu I wojny światowej mieszkańcy Nikiszowca chwycili za broń. W 1919 roku utworzono komórkę Polskiej Organizacji Wojskowej, przygotowującej swoich członków do podjęcia walki zbrojnej. Komendantem został Feliks Marszalski, a jego zastępcą Teodor Chrószcz. 13 sierpnia 1919 roku górnicy kopalni Giesche przyłączyli się do strajku generalnego. W czasie tego strajku doszło do wybuchu I powstania śląskiego Bezpośrednią przyczyną wybuchu powstania była masakra robotników w kopalni Mysłowice, dokonana przez oddział Grenzschutzu.

Przejście po terenie, na którym toczyła się historia naszego region, wywarło na nas duże i niezapomniane wrażenie.
Na koniec zwiedzilismy wystawę “Woda i mydło. Najlepsze bielidło” w budynku starego magla, w którym mieści się oddiział Muzeum Historii Katowic.
Wspomnienia z podrózy w czasie pozostaną na długo w naszej pamięci, a zdobyte wiadomości przydadzą się na maturze. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

 Podróżnicy w czasie