Odwiedzili nas

Wykład – „Odnawialne źródła energii. Budownictwo energooszczędne i pasywne”.

15 lutego 2021 r. młodzież z dwóch klas szkoły branżowej i czterech klas technikum budowlanego uczestniczyła w wykładzie, tak bardzo na czasie: Odnawialne źródła energii. Budownictwo energooszczędne i pasywne.

Wykład prowadzony był przez panią dr inż. arch. Barbarę Uherek – Bradecką, wykładowcę Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach. Jak można było się spodziewać (na podstawie wcześniejszych kontaktów wykładowo – warsztatowych) był to zajmujący, ciekawy, kształcący i bardzo energetyczny przekaz informacji, nie tylko ze względu na temat.
Na wstępie młodzież została zaangażowana w rozpoznawanie odnawialnych źródeł energii, tych które można zauważyć rozglądając się wokół. Kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach, turbiny wiatrowe, rekuperatory to określenia, które już na stałe wpisały się w naszą codzienność.
Przedstawione zostały także założenia domów energooszczędnych, niskoenergetycznych, pasywnych czy też domów zeroenergetycznych i o dodatnim bilansie energetycznym z konkretnymi przykładami, również z naszego regionu. Na kolejnych omawianych slajdach – przykładach można było zobaczyć jakimi drogami „cieka” ciepło z budynku i jak można tego uniknąć, np. zmieniając bryłę budynku pod względem architektonicznym. Część miejsca na wykładzie została poświęcona systemowi BMS i budynkowi „inteligentnemu”.
Pod względem urbanistycznym także można dążyć do ekologii i mądrego korzystania z różnych źródeł energii. Tu jako przykład posłużyła ekowioska z Anglii, polskie osiedle Eko Natolin czy też będące w fazie projektu osiedle pod Gliwicami. Na zakończenie tego ciekawego wykładu prowadzonego w sposób zdalny (przez TEAMS) pani dr inż. architekt pokazała młodzieży przykłady nagrodzonych realizacji budynków czy to na rzucie koła czy ze szklanymi elewacjami z odpowiednimi „żaluzjami” na zimniejsze dni czy też domy powiązane z naturą z zielonymi dachami. Ten sposób przedstawienia tematu odnawialnych źródeł energii i budownictwa energooszczędnego spotkał się z dużym zainteresowaniem i pobudził do przemyśleń.

Na pewno nie było to jedyne spotkanie z aktualnymi budowlanymi tematami poruszanymi wspólnie z wykładowcami Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach i już myślimy o kolejnych spotkaniach prowadzonych zdalnie a może będzie możliwość jeszcze w tym półroczu szkolnym przeprowadzenia stacjonarnych spotkań wykładowo- warsztatowych…