KATOWICKIE CENTRUM EDUKACJI ZAWODOWEJ IM. POWSTAŃCÓW ŚLĄSKICH
- CENTRUM KSZTAŁCENIA ZAWODOWEGO I USTAWICZNEGO W KATOWICACH

Konkursy

Wyniki konkursu „100 lat temu na Śląsku!”

Okoliczności powstania fotografii konkursowej
Przedmiotem konkursu 100 lat temu na Śląsku! jest fotografia, która przedstawia scenę z powstania śląskiego. Głównym tematem naszego zdjęcia jest samochód pancerny Korfanty – polski improwizowany samochód pancerny z okresu III powstania śląskiego nazwany na cześć Wojciecha Korfantego.

Korfanty
 Armoured Car Korfanty 1920
Dane podstawowe
Państwo Polska
Typ pojazdu samochód pancerny
Trakcja kołowa
Załoga 7-9
Historia
Prototypy 1921
Egzemplarze 1
Dane techniczne
Pancerz z płyt walcowanych
Długość ok. 5,95 m
Wysokość ok. 2,40 m
Masa ok. 6 500 kg
Dane operacyjne
Uzbrojenie 4 – 5 karabiny maszynowe MG 8/15 kal. 7,92 mm
W maju 1921 roku w trakcie III powstania śląskiego składająca się z marynarzy kompania, dowodzona przez por. marynarki Roberta Oszka, została zmotoryzowana, przejmując samochody ciężarowe zarekwirowane w hucie Baildon. Postanowiono wtedy, że niektóre z nich zostaną opancerzone.
Pierwszy z tych samochodów został zbudowany przez inż. Woźniaka, przy pomocy por. mar. Oszka zaledwie w ciągu trzech dni. Podstawą samochodu stała się prawdopodobnie rama samochodu ciężarowego Magirus. Została ona opancerzona walcowaną blachą stalową wyprodukowaną w hucie Baildon. Pojazd otrzymał imię Korfanty.
Zaraz po oddaniu do użytku wszedł w skład kompanii por. Oszka, która oprócz tego samochodu dysponowała jeszcze kilkoma pojazdami ciężarowymi. "Korfanty" walczył w ramach Grupy „Północ” w rejonie Kędzierzyna. W dniach 21-27 maja wziął udział w walkach w rejonie Góry Św. Anny.
Po zakończeniu powstania samochód pancerny „Korfanty” wysłano prawdopodobnie do muzeum w Krakowie. Dalsze jego losy nie są znane. Jedna z replik samochodu znajduje się w Muzeum Miasta Mysłowice.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Korfanty_(samochód_pancerny)

Fotografia konkursowa jest pracą zbiorową, wykonaną 17 grudnia 2019 roku przez uczniów klasy 1 BT Katowickiego Centrum Edukacji Zawodowej im. Powstańców Śląskich w Katowicach, którzy uczestniczyli w lekcji historii: Fenomen Powstań Śląskich przyczyny, przebieg i skutki powstań śląskich z uwzględnieniem roli Mysłowic w Muzeum Miasta Mysłowice. Przy wykonaniu zdjęcia swoją pomocą służyli rodzice i pracownicy muzeum.

Lata 1918 – 1921 były bowiem okresem bardzo burzliwym w dziejach Górnego Śląska. I Powstanie Śląskie zaczęło się właśnie w Mysłowicach.  Uczniowie dowiedzieli się o tych istotnych faktach oglądając pamiątki po powstańcach na ekspozycji stałej: autentyczne zdjęcia, dokumenty oraz odznaczenia nadane powstańcom.

01

02
03

Dodatkowo uczniowie mogli zapoznać się z ofertą specjalną z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowaną przez Centralne Muzeum Pożarnictwa dla jednostek organizacyjnych Państwowej Straży Pożarnej pod tytułem: Droga do niepodległości – oferta wystawiennicza dla jednostek PSP.

04
05

Szczególne podziękowania dla Pracowników MMM i CMP oraz rodziców- Państwa Honoraty i Janusza Drozdzowskich za organizację wyjścia, oprowadzenie po muzeach i pomoc w wykonaniu fotografii konkursowej.