19 września 2016r. grupa projektowa składająca się z uczniów klas 2a zsz, 2AT i 3AT brała udział w II etapie projektu „Partycypacja w demokracji”.

Jako zwycięzcy I etapu projektu, mogliśmy uczestniczyć razem z czterema innymi szkołami w bardzo inspirujących zajęciach. Konwersatoria miały przygotować szkoły zaangażowane społecznie do finału projektu.

Najpierw młodzież wysłuchała wykładu mistrzowskiego na temat budżetu obywatelskiego, wygłoszonego przez wiceprezesa Fundacji Wiedzy i Dialogu AGERE AUDE pana Tomasza Sobisza. Następnie odbyły się spotkania z tutorami, na których przeprowadzono dyskusję na temat projektów. Najważniejszym punktem programu były warsztaty doskonalące umiejętności i kompetencje uczniów. Po testach badających predyspozycje uczniów, grupy zostały podzielone na trzy zespoły, biorące udział w trzech różnych warsztatach:
1.    Sztuka autoprezentacji - prowadzenie mgr Barbara Sambor, aktorka, wykładowca w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie.
2.    Wykorzystanie narzędzi IT w wystąpieniach publicznych – prowadzenie dr Beata Duda, wykładowca w Instytucie Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim.
3.    Retoryka i negocjacje – prowadzenie dr Joanna Przyklenk, wykładowca w Instytucie Języka Polskiego na Uniwersytecie Śląskim.
II etap projektu „Partycypacja w demokracji” był niezwykle emocjonujący. Przede wszystkim jednak, organizatorzy zadbali o to, by młodzi uczestnicy wynieśli z niego bardzo cenne doświadczenia, zdobyli umiejętności przydatne im zwłaszcza w trakcie wystąpień publicznych.